Má Penta celé SME v paži?

Autor: Peter Kováč | 17.10.2014 o 16:02 | (upravené 18.10.2014 o 14:54) Karma článku: 11,70 | Prečítané:  9676x

Už pár dní každý píše o tom, ako Penta kúpila podiel v Petit Presse. V mojom okolí to rieši každý druhý jedinec vrátane mňa. Avšak nech som o tom premýšľal tak alebo onak, nešlo mi do hlavy, prečo to spravili. Penta nerobí veci, ktoré nemajú zmysel a SME sa dá predsa zlikvidovať aj lacnejšie... Takže prečo?!

Za všetkým sú peniaze. Pozrel som si register účtovných uzávierok a našiel tie, čo zverejnil Petit Press.

Nič.  Kúpa polovičky Petit Pressu mi na prvý pohľad nedávala žiadny zmysel. Petit Press má 370 000 akcií, základné imanie 12 280 300 EUR. Zisk za rok 2013 bol 516 706 eur, čo je na akciu 1,4130 EUR. Počet zamestnancov im klesá (464, rok predtým 488), len vedúcich je stále 42. Klesá aj príjem z printu. Kupovať podiel na firme za 15 miliónov, keď firma má zisk niečo vyše pol milióna ročne? To je návratnosť tak za 30 rokov* a olej do ohňa konšpiračným teoretikom.

V tomto prípade by som im dal aj celkom za pravdu, ale ak by Penta chcela naozaj len zničiť SME, stačil by jej jeden poriadny súdny spor. Výsledok rovnaký, len náklady podstatne nižšie.

Takže som hľadal ďalej...

Žeby sa partneri Penty chystali otvorene vstúpiť do politiky? To sa mi zdá byť poriadne mimo misu. Pre podnikateľov ich formátu je lepšie veci riešiť zo zákulisia. Verejný vstup do politiky by bol pre nich obmedzujúci – neustále prepieranie konfliktov záujmov, obmedzenia pre verejných funkcionárov...

Ale OK, povedzme, že v hre je politika. Avšak tu to znova trocha škrípe. Vlajková loď Petit Pressu - denník SME je predsa dlhodobo známy svojim úhlavne priateľským vzťahom k Pente. Jeho najvýraznejším prejavom je aktuálne hromadný exodus drvivej väčšiny redakcie.  Redakcii treba uznať, že ide o geniálny ťah, ako znížiť hodnotu toho, čo Penta kúpila. Pokiaľ už boli podpísané príslušné zmluvy, Penta je v podstate odsúdená na prehryznutie straty. Čitatelia hojne deklarujú podporu redakcii, vyhlasujú, že SME nebudú kupovať, blogeri končia na sme.sk... Skrátka čisté anti-penta-hnutie ala protesty Gorila.

Neverím však, že s touto možnosťou plán Penty nepočítal. Tí si predsa dávajú pozor na detaily.  Napríklad v čase, keď na námestí mrzli protestujúci proti Gorile, pri Digital Parku  vyrástlo oplotenie, prebiehali „stavebné práce" a hlavne z fontán zmizli kamene, ktorými by sa dalo hádzať na sklenený obklad budov. Takže z toho by vyplývalo, že Pente je celé SME v podstate ukradnuté.

Čo teda mohlo Pentu na Petit Presse zaujímať?

Pozrime sa do minulosti. V rámci budovania mediálneho impéria kúpila Penta cez spoločnosť V 3 Media Holdings vydavateľstvo 7 PLUS, a.s., vrátane internetovej spoločnosti Centrum Holdings a vydavateľstvo TREND Holding, s.r.o.  Inak povedané, Penta  má bulvár Plus 1 deň, týždenník Plus 7, Trend, Profit a množstvo ďalších vecí, vrátene zopár internetových portálov.

Penta je ďalej známa tým, že vie veľmi efektívne osekávať náklady. Pri printových médiách, ktorých má Penta celú kopu, najviac peňazí zožerie tlač a distribúcia.  Podľa účtovnej závierky Petit Pressu za rok 2013 boli náklady na tlač 1 457 735  eur, a to má Petit Press má vlastnú tlačiareň.  Vydavateľstvo 7 Plus malo náklady na tlač za rok 2013 10 187 661 eur, čo je o skoro 7x viac. Trend stála tlač 454 796 eur

Pohľad do tiráže Plus 7 dní prezradí, že sa tlačí v Martinskej Neografii. Profit a Trend podľa tiráže tlačia v spoločnosti Komárňanské tlačiarne s.r.o.  V prípade ekonomických magazínov je celkom humorné zistenie, že v obchodnom registri takáto spoločnosť neexistuje. Až dlhšom hľadaní prídete na to, že tlač realizuje spoločnosť K.T. spol. s r.o.  z Komárna (hádam si  to detailisti z Penty všimnú a opravia).

Koľko by Penta ušetrila, ak by všetky svoje noviny tlačila v Petit Presse, z ktorého vlastní 50%?

Priznávam, o tlačení novín a časopisov mám predstavu ako „Hurvínek o válke“. Napadne mi, že plnofarebné Plus 1 deň bude mať zrejme vyššie náklady ako SME, ale žeby až tak? Možno je treba zobrať do úvahy aj kapacity tlačiarne, ktoré by to nevedeli všetko pokryť. Ale to je na diskusiu pre v tejto problematike lepšie zorientovaných.

Jedno je však isté. Každá úspora na tlači zvyšuje ziskovosť printového média a každá zákazka pre tlačiareň pomáha zvyšovať jej zisk. Ak Penta vlastní oboje...

Spolu to môžu byť celkom slušné peniaze a zrazu sa prípadná paralýza až zánik SME javí z pohľadu Penty len ako menšia nepríjemnosť. Navyše čisto ekonomicky výpoveď zo strany zamestnanca alebo odchod na dohodu je pre firmu vždy lacnejšia. Ušetrí na odstupnom.

A záverom, toto je možno môj posledný blog na SME, podporujem opentat.sk

P.S.: Ukazuje sa, že kúpa Petit Pressu má aj humorné aspekty. V diskusnej relácií pod Lampou to rozoberali a niekto z Penty si  zatweetoval. Hlavný žehlič mediálnych prúserov Penty, Martin Danko, to zabil vyhlásením: Nevieme, kto to dal na náš twitter, pretože ku kontu majú prístup všetci zamestnanci Penty." Tomu vravím novátorský prístup ku  korporátnej komunikácií a úplná otvorenosť voči médiám.... Len dúfam, že zamestnanci Penty sa príliš neožierajú, lebo sa môžeme dozvedieť aj onakvejšie veci....

*pri zohľadnení polovičného podielu 60 rokov (pozri diskusiu pre dovody)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?