Cena posudku na Hedvigu Malinovú vyráža dych

Autor: Peter Kováč | 18.11.2013 o 16:20 | (upravené 18.11.2013 o 16:29) Karma článku: 16,72 | Prečítané:  29778x

Posudok Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v kauze Hedvigy Malinovej zahodila začiatkom novembra Generálna prokuratúra definitívne do koša. Znalecké  posudky však nie sú zadarmo.  Tento stál vyše 6000 eur.

Prokurátorka, ktorej prípad pristál na stole sa vyjadrila tvrdo a jednoznačne:  „Po komplexnej analýze posudku konštatujem absenciu dostatočného opisu postupu spracovania posudku vo vzťahu k prijatým záverom. Keďže tento nedostatok sa nepodarilo odstrániť ani doplnením posudku, ani výsluchmi spracovateľa, bolo treba pribrať do konania ďalšieho znalca."

V preklade do slovenčiny to znamená:

  1. ani divá srnka netuší, ako vznikol záver, podľa ktorého „Hedviga sa hryzla do pery sama",
  2. dodatok o „poruche zrážanlivosti krvi" pobavil, ale nepresvedčil,
  3. na výsluchoch sa dekan Lekárskej fakulty hlavne vyhováral na iných a nič podstatné nepovedal.

Svojim študentom roky tvrdím, že hlúpe otázky neexistujú. Tvrdím, že hlúpe sú len tie otázky, ktoré nikto nepoloží.  Spýtal som sa teda lekárskej fakulty podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám pár otázok na tému posudku  na Hedvigu Malinovú.  Fakulta zákon dodržiava a na moje otázky odpovedala rýchlo a jasne. Od inštitúcie s  tradíciou, ako má lekárska fakulta sa ani nič iné nedá očakávať.

Chcel som vedieť, koľko si fakulta za posudok vyúčtovala. Fakulta odpovedala:  "Za spracovanie znaleckého posudku v prípade obvinenej Hedvigy Malinovej vyúčtovala Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave Generálnej prokuratúre SR znaleckú odmenu vo výške 6087,30 EUR."

To je celkom dosť. Za hodinu znaleckej činnosti patrí znalcovi odmena 19,92 eura. Takže spracovanie posudku zabralo fakulte okolo 300 hodín. Koľko trvalo spracovanie dodatku sa zistiť nedá, keďže ten fakulta spracovala v rámci reklamácie zadarmo. Podľa Generálnej prokuratúry je teraz tých takmer 300 hodín doslova zabitý čas.

Ak si znalec vyúčtuje odmenu ešte neznamená, že ju dostane v plnej výške. Odmenu mu skrátia, keď mu to dlho trvá, alebo ak má  posudok chyby. Generálna prokuratúra preto  zosekala  fakultný účet o celú tisícku  a priznala znaleckú odmenu vo výške „iba “ 5087,30 EUR.

Posledné, čo som chcel vedieť bolo, ako fakulta rozdelila tých vyše 5000 eur medzi  ľudí, ktorí sa na spracovaní znaleckého posudku podieľali.  Z časov, keď som  na fakulte učil súdne lekárstvo,  si pamätám, že fakulta si vždy niečo nechala. Zvyšok potom vyplatila tým, čo na posudku pracovali.

Priznám sa, odpoveď „Žiadna z osôb podieľajúcich sa na spracovaní predmetného znaleckého posudku nedostala za túto činnosť žiaden podiel z vyplatenej znaleckej odmeny“ ma prekvapila.

V prípade doc. Kořínkovejdoc. Vrtíka, ktorí účasť na spracovaní posudku popreli, dokážem pochopiť,  že nedostali ani cent.  Ostatní  lekári však účasť na spracovaní posudku nepopreli. To, že nijaké peniaze nedostali, preto pochopiť nedokážem. Veď písať znalecké posudky v pracovnej náplni nemajú.

Namiesto  odborníkov z lekárskej fakulty má teraz posudok na Hedvigu Malinovú vypracovať jediný lekár. Len dúfam, že tým Generálna prokuratúra nechce niečo lekárskej fakulte naznačiť...

Ak sa vám text páčil, môžete ho podporiť na vybrali.sme.sk.

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Po víchrici nech súdnictvo rozmetá orkán

Peklo je prázdne a všetci diabli sú tu.


Už ste čítali?