Národný bezpečnostný úrad pokračuje v štýle NBUSR123

Autor: Peter Kováč | 2.7.2013 o 11:00 | Karma článku: 15,28 | Prečítané:  7608x

Pokiaľ ste dnes chceli niečo podpísať zaručeným elektronickým podpisom, zrejme ste si trochu zanadávali. Podaktorí advokáti možno dokonca dostali aj infarkt. Národná bezpečnostná inštitúcia totiž aj naďalej funguje v štýle populárneho hesla NBUSR123.

Národný bezpečnostný úrad z nejakého záhadného dôvodu zmenil podpisovú politiku. Mnohí si kvôli tomu vlasy trhať nezačnú. Ale všetci tí, ktorí v práci aktívne využívajú zaručený elektronický podpis, si možno od včera dávajú právnický strik bez džúsu. V dôsledku tejto zmeny totiž program na podpisovanie zaručeným elektronickým podpisom nebude fungovať správne. To sa prejaví pri pokuse o prihlásenie nasledovnou hláškou:

 chybová hláška

Mal váš advokát niečo súrne podať na obchodný register? Tak sa tešte spolu s ním.

Zmena tejto politky nie je niečo, čo človek spraví počas nudnej rannej porady. Niekto o nej musel vedieť vopred, niekto ju pripravil, ale napriek tomu sa nikto neunúval o tom napísať na stránke NBÚ čo i len slovko. Však načo. (Ešteže ju už poobede po štvrtej nevypínajú ako v čase po afére NBUSR123. Tomu vravím pokrok!)

Ak hľadáte v sekcii Aktuálne, nájdete všeličo. Od perličiek http://www.nbusr.sk/sk/aktualne.1.html až po nečakaný (i keď dôležitý) oznam o dostatku krvi na transfúznych staniciach. Ale informácie týkajúce sa fungovania webu či zaručeného elektronického podpisu, chýbajú. Totálne a úplne. V štýle povestného hesla NBUSR123.

Keďže stránka nepomáha, hľadáte inde. Napríklad zavoláte do firmy, kde vám vydali zaručený elektronický podpis. Tí vás odkážu na výrobcu softvéru pre podpisovanie, takže zložíte a vyťukáte nové číslo. Tu vám na linke technickej podpory skúsi poradiť pán, ktorý toho za včera a dnes má už celkom evidentne dosť. Nebyť toho, že mám o počítačoch nadpriemerné znalosti, asi by som nadával ešte viac. Ak chcete sebe a ľuďom na rôznych technických podporách ušetriť nervy, postupujte takto:

 

  1. ak máte spustený program Qsign, ukončite ho

  2. chodte na http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/podpisove-politiky/index.html

  3. stiahnite súbor http://www.nbusr.sk/ipublisher/files/nbusr.sk/sign_policy/trustedlist.zep

  4. uložte ho do adresára kde máte nainštalovaný Qsign. U mňa je to "C:\Program Files (x86)\Ardaco\QSign\Settings\Policy\"

  5. Reštartujte Qsign

Možno by sa mal na to tento problém pozrieť digitálny šampión Slovenskej republiky. Alebo by sa možno mohli niektoré weby naučiť komunikovať s ľuďmi, kvôli ktorým existujú - bežnými používateľmi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?