Národný bezpečnostný úrad pokračuje v štýle NBUSR123

Autor: Peter Kováč | 2.7.2013 o 11:00 | Karma článku: 15,28 | Prečítané:  7584x

Pokiaľ ste dnes chceli niečo podpísať zaručeným elektronickým podpisom, zrejme ste si trochu zanadávali. Podaktorí advokáti možno dokonca dostali aj infarkt. Národná bezpečnostná inštitúcia totiž aj naďalej funguje v štýle populárneho hesla NBUSR123.

Národný bezpečnostný úrad z nejakého záhadného dôvodu zmenil podpisovú politiku. Mnohí si kvôli tomu vlasy trhať nezačnú. Ale všetci tí, ktorí v práci aktívne využívajú zaručený elektronický podpis, si možno od včera dávajú právnický strik bez džúsu. V dôsledku tejto zmeny totiž program na podpisovanie zaručeným elektronickým podpisom nebude fungovať správne. To sa prejaví pri pokuse o prihlásenie nasledovnou hláškou:

 chybová hláška

Mal váš advokát niečo súrne podať na obchodný register? Tak sa tešte spolu s ním.

Zmena tejto politky nie je niečo, čo človek spraví počas nudnej rannej porady. Niekto o nej musel vedieť vopred, niekto ju pripravil, ale napriek tomu sa nikto neunúval o tom napísať na stránke NBÚ čo i len slovko. Však načo. (Ešteže ju už poobede po štvrtej nevypínajú ako v čase po afére NBUSR123. Tomu vravím pokrok!)

Ak hľadáte v sekcii Aktuálne, nájdete všeličo. Od perličiek http://www.nbusr.sk/sk/aktualne.1.html až po nečakaný (i keď dôležitý) oznam o dostatku krvi na transfúznych staniciach. Ale informácie týkajúce sa fungovania webu či zaručeného elektronického podpisu, chýbajú. Totálne a úplne. V štýle povestného hesla NBUSR123.

Keďže stránka nepomáha, hľadáte inde. Napríklad zavoláte do firmy, kde vám vydali zaručený elektronický podpis. Tí vás odkážu na výrobcu softvéru pre podpisovanie, takže zložíte a vyťukáte nové číslo. Tu vám na linke technickej podpory skúsi poradiť pán, ktorý toho za včera a dnes má už celkom evidentne dosť. Nebyť toho, že mám o počítačoch nadpriemerné znalosti, asi by som nadával ešte viac. Ak chcete sebe a ľuďom na rôznych technických podporách ušetriť nervy, postupujte takto:

 

  1. ak máte spustený program Qsign, ukončite ho

  2. chodte na http://www.nbusr.sk/sk/elektronicky-podpis/podpisove-politiky/index.html

  3. stiahnite súbor http://www.nbusr.sk/ipublisher/files/nbusr.sk/sign_policy/trustedlist.zep

  4. uložte ho do adresára kde máte nainštalovaný Qsign. U mňa je to "C:\Program Files (x86)\Ardaco\QSign\Settings\Policy\"

  5. Reštartujte Qsign

Možno by sa mal na to tento problém pozrieť digitálny šampión Slovenskej republiky. Alebo by sa možno mohli niektoré weby naučiť komunikovať s ľuďmi, kvôli ktorým existujú - bežnými používateľmi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ďalšia šanca na referendum o brexite? Podporil ho Blair aj Farage

Aj Briti si myslia, že ak by o brexite hlasovali druhýkrát, rozhodli by inak.

SVET

Babiša a Faltýnka vydajú na trestné stíhanie

Babiš v prejave zopakoval, že kauza je podľa neho zmanipulovaná.

EKONOMIKA

Najväčší tender tretej Ficovej vlády sa blíži do finále

ŽSR chcú modernizovať úsek za Bratislavou.


Už ste čítali?